Opowieści znad talerza  Okolica na talerzu  Księga gości Napisz do mnieAdresy kuchenne
FLACZKI/KRYZKI  KAPUŚNIAKI ZUPY ŻÓŁWIOWA ŻUR

 ZUPY ZIMOWE

Nie ma nic wspanialszego w zimowy dzień jak talerz dobrej, gorącej zupy.

Cebulowa zapiekana
Grochówka
Kapuśniak z fasolą
Krupnik
Rosół myśliwski
Zupa myśliwska

A może coś wymyślnego ze starej, polskiej kuchni szlacheckiej?
Zupa żółwiowa sztuczna

ZUPA CEBULOWA ZAPIEKANA
1 1/2 l wywaru z kości i warzyw, 4 duże cebule hiszpańskie, 4 kromki razowego chleba, 2 łyżki masła, 1/8 - 1/4 l śmietany, 2 łyżki tartego ostrego sera żółtego, 2 żółtka, łyżka mąki, sól, pieprz, cukier, 1 łyżka siekanej natki pietruszki
Kromki razowego chleba, posmarowane masłem, ususzyć w piecu, następnie połamać na małe kawałki. Duże cebule pokrajać w kostkę i udusić na maśle na wpół rumiano, ciągle mieszając aby się nie spaliła. Zalać wcześniej ugotowanym mocnym rosołem, dorzucić razowca, dodać soli, pieprzu. Gotować pod przykryciem, aż się wszystko rozgotuje, przetrzeć przez gęste sito. Zrobić zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić tym zupę i zagotować. Żółtka rozbić ze śmietanką, powoli wlać do zupy. Przeporcjować do kokilek, posypać tartym serem i tuż przed wydaniem zapiec, aż ser się roztopi.

wg Aliny Gniewkowskiej

KAPUŚNIAK Z FASOLĄ
25 dkg kolorowej fasoli, 30 dkg kiszonej kapusty, 20 dkg wędzonego boczku lub mała golonka, 2 nieduże marchewki, 1/2 selera, 1 pietruszka, listek laurowy, majeranek, czosnek, cząber, cebula, sól, pieprz.
Fasolkę namoczyć na noc, następnego dnia ugotować w wodzie, w której się moczyła, w dość dużym garnku. Oczyszczone warzywa pokroić w plasterki , seler w słupki, cebulę w piórka. Po godzinie gotowania dodać do fasoli boczek, kiszoną kapustę, warzywa, listek, sól i pieprz. Gotować do miękkości fasoli. Pod koniec gotowania dodać roztarty z solą czosnek, cząber i majeranek. Podawać z pieczywem.
wg przepisu ze starego kalendarza - DanaB

KRUPNIK
Do 2 l wody włożyć około 1/2 kg mięsa wołowego lub 3-4 skrzydełka kurczaka. Gdy się zagotuje dodać pokrojone w talarki : 3 marchwie, 2 pietruszki, 1/2 selera. Dorzucić 1 listek bobkowy, kawałek suszonego grzybka, ząbek czosnku, niedużego pora i gałązkę lubczyku. Gdy wszystko się zagotuje dodać pokrajane w kostkę 3-4 średnie ziemniaki i 2 kopiaste łyżki kaszy perłowej . Gotować około 15 minut, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Doprawić do smaku pieprzem i solą, wsypać drobno usiekaną zieloną pietruszkę i wlać do wazy. Podawać najlepiej ze świeżym chlebem wiejskim.

Przepis własny

ROSÓŁ MYŚLIWSKI
1/2 kg dziczyzny (okrawki z zająca, kuropatwy, królika), 4 szklanki wywaru wołowego, 1 szklanka wina, 1 szzklanka koniaku, 15-20 dkg słoniny, 15 dkg masła, pieprz, sól do smaku
Dziczyznę obsmażyć na stopionej słoninie, podlać wywarem mięsnym, dodać wino i ugotować do miękkości. Mięso wyjąć, oddzielić od kości, pokrajać w paseczki i powtórnie włożyć do rosołu. Dodać koniak, tłuszcz oraz sól i pieprz do smaku.
wg "Kuchni myśliwskiej" pod red. Marcely Mottlove


ZUPA MYŚLIWSKA
Na tę zupę używa się przednią część i udko zajęcze lub sarnie.
2 przodki zajęcze albo 30-40 dkg sarniny pokrajać w kawałki i dusić w rondlu z 1 łyżką masła i 1 cebulą. Nastepnie dodać włoszczyzny; 2-3 marchwie, 2 pietruszki, 1 por, 2-3 listki bobkowe, 4 ziarnka ziela angielskiego. Podczas duszenia zakrapiać wodą, aby mięso się nie przypaliło. Gdy mięso stanie się miękkie, obrać je czysto z kości, zemleć na maszynce i przetrzeć przez sito. Kości włożyć na powrót do rondla i wygotować je z włoszczyzną w 1 1/4 l wody. Rozprowadzić przetarte mięso wywarem z warzyw i kości, dodać 1/2 szklanki białego wina i zagotować wszystko razem. Wybić 2 żółtka, połączyć z 1/4 l słodkiej śmietanki i zalać wrzącą zupę, ale już nie gotować (wlać wprost do wazy lub na talerze); osobno podać grzanki.
wg Stefana Kuczyńskiego

 

ZUPA GROCHOWA
1/2 l grochu, 1 duża marchewka, 2-3 duże ziemniaki, ok. 1/2 kg wędzonych żeberek, 25 dkg wędzonego boczku, 25 dkg kiełbasy zwyczajnej, 2 ząbki czosnku, 1 mała cebula, 1 łyżka majeranku, sól.
Groch zalać wodą i odstawić do napęcznienia na noc. Następnego dnia zalać groch wrzątkiem i gotować do miękkości. W drugim garnku zalać żeberka 2 l zimnej wody, ugotować wywar, dodać marchewkę i ziemniaki pokrojone w kostkę. Gdy jarzyny miękkie - dodać ugotowany i częściowo roztarty groch. Boczek i cebulę pokroić w kostkę, kiełbasę - w pólplasterki, boczek stopić na patelni, dodać kiełbasę i cebulę. Chwilę przesmażyć, aż cebula się zeszkli. Dodać do zupy. Doprawić do smaku majerankiem oraz czosnkiem roztartym z solą. . Do zupy podaję zazwyczaj grzanki krajane w kostkę.

Przepis własny

 

Copyright (c) 1996-2003 DanaB
Strona aktualizowana 06.03.2003