Opowieści znad talerza Okolica na talerzu Księga gości Napisz do mnie Adresy kuchenne

ZAKĄSKI

zimne
Galareta warzywna
Jaja nadziewane musztardą
Koreczki
Nadziewany chleb
Pasty do kanapek
Ptysie na ostro
Szynkowe naleśniki z sałatką korniszonową

Tatar - befsztyk tatarski
Tuńczyk w galarecie

gorące
Antonówka
Grzybowa rolada
Pieczarki faszerowane
Tost francuski
Pasztety

Sosy

Nadziewany chleb
Składniki na ok. 30 kromek
100 g margaryny, 3 małe topione serki, po 1 łyżeczce łagodnej i ostrej musztardy, 2 ugotowane na twardo jaja, 100 g sera żółtego, 100 g szynki gotowanej, 1 średni ogórek konserwowy, 1 łyżka siekanej natki, długa bułka (bagietka, wrocławska)
Margarynę i serki wymieszać z musztardą. Jaja podzielić na połówki, żółtka przetrzeć przez sito. Białko, ogórek, ser i szynkę pokroić w kostkę, wszystko wymieszać z masą serową i posiekaną natką, przyprawić na ostro solą i pieprzem. Bułkę przekroić na pół, ostrym, długim nożem usunąć miąższ, nałożyć farsz. Bułkę owinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny. Następnie pokroić bardzo ostrym nożem.

Przepis własny

PASTY DO CHLEBA..

  Pasta z soczewicy (strączkowa) do chleba (zbożowy) ;-)))
1 szklanka zielonej soczewicy, 1 płaska łyżka mąki kukurydzianej, 3-6 ząbków czosnku (zależnie od upodobań), 6 łyżek oleju roślinnego, 1 łyżka sosu sojowego, pieprz, bazylia, tymianek, zależnie od upodobań
Wypłukaną soczewicę zalać 2-ma szklankami wody i gotować do niemal całkowitego wygotowania wody (ok. 40 minut). Na 3-5 minut przed zakończeniem gotowania dodać mąkę kukurydzianą. Odstawić do wystygnięcia. 
W międzyczasie posiekać czosnek. Do wystudzonej soczewicy dodać czosnek, olej roślinny, sos sojowy, pieprz i przyprawy. Całość wymieszać i rozgnieść widelcem (część ziaren soczewicy może pozostać nie rozgnieciona). Dobrze smakuje z pokrojonym pomidorem, lub surówką z pomidorów.
Gandalf (AB) - przepis z sieci

"Hit ostatnich dni"
1 awokado, pół szklanki ziaren sezamowych (albo tahini gotowe), łyżeczka soku z cytryny, sól kamienna
Awokado pozbawić skóry, miąższ rozgnieść dokładnie, sezam uprażyć na suchej patelni do momentu kiedy zaczyna czuć się aromat (mmm...), zmielić w młynku (oj, może być problem...) doprawić sokiem cytrynowym
i solą. Smaczne z pomidorem i ogóreczkiem kiszonym na razowcu.
wojmat -   http://puszKKKa.vege.pl  baza wege przepisów z wyszukiwarką

MAGDUSINE "COŚ DO CHLEBA" wg rodzinnych receptur
Pasta rybna:
makrela wędzona drobno posiekana + jajo na twardo + cebula + łycha solidna musztardy + pieprz + majonezu trochę, żeby "skleić" .
Można dołożyć kiszony/konserwowy ogórek albo marynowane grzybki

Sałatka:  jajka na twardo posiekane grubo + rzodkiewki posiekane grubo +szczypiorek + majonez/śmietana/jogurt, co kto woli (i to moje dziecko żre, aż się kurzy) - z tym ze do tego to chleb raczej "obok"
Magdalena W. czyli zolza z pl.rec.kuchnia


Koreczki
Na koreczki najodpowiedniejsze są sery typu Gouda lub ementaler. Na 1 osobę należy przygotować ok. 100g sera. Kostki sera są bazą, na którą za pomocą wykałaczek nabija się: kosteczki ananasa lub melona, rozmaite pikle, malutkie marynowane cebulki, cienko pokrojone salami, szynkę, kawałeczki kiełbasy. Bardzo efektownymi dodatkami są też: zielone i czarne oliwki, marynowane owoce, kawałki pomidora i ogórka, konserwowa kukurydza w kolbach, grube, posypane pieprzem kawałki jaj, małe koreczki śledziowe. Koreczki układa się na dużych tacach, wbija w melona, pomarańczę lub połówkę kapusty, z której wycięto głąb i w jego miejsce wlano keczup.

Przepis własny


Warzywna galareta
3 małe pomidory, 3 małe rzodkiewki, 3 jajka ugotowane na twardo, 80 dkg ugotowanych warzyw (marchewka, groszek, kukurydza, czerwona fasola), odrobina oleju, 5 łyżeczek żelatyny, 250 g majonezu, 2 łyżki soku cytrynowego, pieprz, sól, szczypta cukru, rzeżucha do przybrania
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki. Rzodkiewki po umyciu i osuszeniu pokroić w plastry. Jaja obrać i przekroić wzdłuż na połówki. Warzywa ugotować, osączyć, odłożyć 2 łyżki wywaru, ostudzić.
Miskę wysmarować olejem i dekoracyjnie przybrać ćwiartkami pomidorów, połówkami jaj, plasterkami rzodkiewki.
Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, po 10 minutach odcisnąć i roztopić w łyżce wody na małym ogniu. Dodać ją do majonezu i wymieszać z 2 łyżkami wywaru, sokiem cytrynowym, solą, pieprzem i cukrem. Połowę majonezu wyłożyć ostrożnie na jajka, rzodkiewki i pomidory. Pozostałą jego część wymieszać z warzywami i wyłożyć do miski. Odstawić do lodówki na conajmniej 12 godzin, aż stężeje. Krótko przed podaniem przełożyć na półmisek i przybrać rzeżuchą.

Przepis własny


Tuńczyk w galarecie
1/4 l białego wina, 1 łyżeczka granulowanego bulionu, 1 mała cebula, 1/2 łyżeczki ziaren pieprzu, 8 łyżeczek żelatyny, ocet, sól, 3 puszki tuńczyka w jarzynach, 1 jajko na twardo, 1 pomidor
Połączyć wino, 1/8 l wody, bulion, obraną i pokrojoną w krążki cebulę oaz ziarenka pieprzu. Całość zagotować. Po 5 minutach przecedzić przez papierowy filtr. Żelatynę namoczyć, wycisnąć i rozpuścić w przecedzonej mieszance. Całość doprawić solą i octem. Wlać do formy przepłukanej zimną wodą, napełniając formę na wysokość 1/2 cm. Pozostawić do zastygnięcia. Na zastygniętej galarecie ułożyć plasterki jaja i pomidora.
Mięso z tuńczyka z jarzynami wyjąć z puszek, osączyć i wraz z ugotowanymi krążkami cebuli ułożyć na galarecie. Zalać pozostałą porcją płynu i na kilka godzin pozostawić do zastygnięcia. Przed podaniem wyjąć z formy.
Takie danie wygląda szczególnie atrakcyjnie, gdy do przyrządzenia go użyje się formy w kształcie ryby.

Przepis własny



Ptysie na ostro
Składniki na ok. 20 sztuk
Ciasto: 30 g masła, 75 g mąki, sól, 2-3 jaja ( w zależności od wielkości)
Na nadzienie: 4 jaja, 1/2 kostki masła, 1 łyżka przecieru pomidorowego, sól, pieprz cayenne, 1 "grządka" rzeżuchy

Przygotować ciasto: w garnku zagotować 1/8 l wody z masłem i szczyptą soli, mieszać, dopóki tłuszcz się nie rozpuści. Następnie na raz wsypać całą porcję mąki i mieszać tak długo, aż utworzy się jedna kluska, a na spodzie garnka powstanie cienka, biała warstwa. Garnek zdjąć z kuchenki i do gorącego ciasta dodać jajo, wymieszać. Po ostudzeniu dodać kolejne jaja, dobrze wymieszać. Powinno powstać błyszczące, trudne do rozerwania ciasto. Odstawić na 30 minut. Piekarnik nagrzać do temp. 200 stopni. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i za pomocą dwóch łyżeczek nakładać kulki z ciasta wielkości orzecha włoskiego. Piec ok. 12 - 15 minut na złoty kolor. Ptysie zdjąć z blachy i natychmiast przeciąć nożyczkami i pozostawić do ostygnięcia.
Jaja na nadzienie ugotować na twardo, spłukać zimną wodą, obrać i pokroić na plasterki. Masło wymieszać widelcem z przecierem pomidorowym, przyprawić na ostro solą, pieprzem i nałożyć do szprycki z końcówką w kształcie gwiazdki. Na każdej dolnej połówce ptysia położyć plasterek jajka, wycisnąć kleks masła pomidorowego. Ozdobić pęczkiem rzeżuchy. Górne połówki ptysiów nałożyć na bakier, ułożyć na półmisku i zaraz podawać.

Przepis własny



Jaja nadziewane musztardą
5 jaj, 1 czerstwa bułka, 1 nieduża cebula, 1 łyżka masła, 2 łyżki musztardy, sól, pieprz, zielona pietruszka;
10 kromek chleba, masło, żółty ser, przybranie sezonowe

Jaja ugotować na twardo, obrać, przekroić wzdłuż na pół, delikatnie wybrać żółtka i odłożyć.
Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć. Cebulę drobno posiekać, lekko zrumienić na tłuszczu. Żółtka, cebulę, bułkę zemleć, dodać musztardę, posiekaną natkę, sól, pieprz do smaku, dokładnie wymieszać. Nakładać nadzienie w białka nadając połówką kształt całych jaj. Chleb obrać ze skórki, krajać na cieniutkie kromeczki długości i szerokości jaj. Na chlebie układać jaja, przybrać żółtym serem i sezonowymi barwnymi dodatkami.
Podawać na szklanym półmisku.
wg Zofii Czerny



Pasty do kanapek

Pasta kolorowa
30 dag żółtego sera, 10 dag chudej wędliny, 2 jaja ugotowane na twardo, ogórek kiszony lub konserwowy, kilka rzodkiewek, pół strąka papryki konserwowej, łyżka posiekanych kiełków pszenicy, 2 ząbki czosnku, majonez, sól, pieprz
Ser zetrzeć na tarce o małych oczkach. Wędlinę drobno posiekać, jaja pokroić i rozetrzeć widelcem. Ogórek, rzodkiewki i paprykę drobniutko pokroić. Wszystkie składniki starannie wymieszać lub zmiksować, dodać przyprawy, roztarty czosnek i tyle majonezu, by pasta miała odpowiednią konsystencję.

Pasta rybno - pieczarkowa

Puszka ryby w oleju lub oliwie, 2 jaja ugotowane na twardo, 25 dag pieczarek, spora cebula, łyżka margaryny, natka pietruszki, pieprz, sól
Rybę rozgnieść widelcem. Pieczarki i cebulę umyć, obrać, drobno pokroić, udusić w tłuszczu. Gdy przestygną, zemleć je w maszynce do mięsa wraz z jajami, wymieszać z rybą, posiekaną pietruszką i przyprawami. (100 g - 190 kcal).

Pasta z wędliny i serków topionych
2-3 serki topione, 25 dag szynki, chudej wędliny lub mięsa, szczypiorek, 2 strąki zielonej papryki, 2 duże, mięsiste pomidory lub 2 strąki czerwonej papryki, sól, pieprz
Wędlinę lub mięso drobno posiekać. Szczypiorek drobno pokroić. Serki rozgnieść widelcem i połączyć z wędliną i zieleniną. Pomidory (bez skórki) i paprykę pokroić w kostkę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, doprawić solą i pieprzem.

Pasta z fasoli
15 dag drobnej fasoli, 2 nieduże cebule, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy, łyżka kiełków fasoli mungo, po pół łyżeczki kminku, czarnej gorczycy iz cytryny, sól, pieprz
Fasolę zalać wrzątkiem i moczyć 3 godz., po czym osączyć i ugotować w świeżej wodzie, wyłożyć na sitko. Cebulę pokroić na plastry. Na rozgrzanej patelni uprażyć ziarenka przypraw. Gdy zaczną pękać, wlać olej i zeszklić na nim cebulę. Kiełki fasoli polać na sitku wrzątkiem, osuszyć, posiekać, połączyć z pozostałymi składnikami, przyprawić i zmiksować. Odstawić na kilka godzin do lodówki. Podawać do pieczywa. kolendry, odrobina sproszkowanego imbiru i ostrej papryki, 2 łyżki świeżego soku

Pasta z wątróbki cielęcej
20 dag wątróbki cielęcej, 10 dag słoniny, cebula, listek laurowy, 3-5 ziaren ziela angielskiego, szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz
Słoninę ugotować z cebulą w bardzo małej ilości wody. Wątróbkę dokładnie oczyścić z błon, większych naczyń krwionośnych i pokroić na małe kawałki. Włożyć do garnka z gorącą słoniną. Podgrzewać chwilę, by wątróbka utraciła krwisty kolor. Następnie słoninę i wątróbkę drobniutko posiekać lub przepuścić przez maszynkę, wymieszać, przyprawić do smaku. Smarować chleb wyłożony liśćmi sałaty. Dekorować ogórkiem lub pomidorem. Pastę tę można przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni.

Awanturka
20 dag bryndzy, 5 dag rokpolu, mała puszka wędzonych szprotek w oleju, cebula, pół łyżeczki mielonego pieprzu, szczypta cukru, 2 łyżeczki kaparów, 2-3 małe pomidorki, 2-3 liście zielonej sałaty, kilka gałązek zielonej pietruszki
Szprotki razem z olejem włożyć do salaterki lub glinianej miseczki, dokładnie rozgnieść widelcem, dodać pieprz, cukier, drobniutko posiekaną cebulę oraz bryndzę i pokruszony rokpol. Utrzeć na jednolitą gładką masę, przykryć, schłodzić. Przed podaniem posypać opłukanymi kaparami, udekorować zieloną pietruszką i ćwiartkami pomidorków. Podawać z pieczywem. (100 g - 190 kcal).

Przysmak rybny
Puszka ryby w oleju, mała cebula, po pół strąka żółtej i czerwonej papryki, kilka rzodkiewek, łyżeczka posiekanej natki pietruszki
Rybę przełożyć do miski i rozgnieść widelcem. Cebulę, paprykę oraz rzodkiewki oczyścić, pokroić w kostkę, wymieszać z rybą, pietruszką i przyprawić do smaku. Podawać do pieczywa.
wg www.kulinaria.pl


Tatar - befsztyk tatarski
Przepis na 8 porcji
1/2 kg polędwicy wołowej, 2 cebule, 8 marynowanych grzybków, 8 żółtek, oliwa, maggi, sól, pieprz
Mięso dokładnie opłukać, oczyścić z błon, przepuścić przez maszynkę. Z mięsa uformować małe befsztyczki, w każdym zrobić wgłębienie, do środka którego włożyć surowe żółtko. Ułożyć na półmisku na liściach sałaty. Cebulę, korniszony, grzybki pokroić w bardzo drobną kosteczkę, podawać każde w osobnej miseczce. Na stół podać oliwę, maggi w płynie, sól, pieprz - każdy przyprawi sobie sam. Najlepiej smakuje ze świeżym chlebem z masłem

wg Basi Stopińskiej z Kłodzka


Szynkowe naleśniki z sałatką korniszonową
Przepis na 6 porcji
12 dużych plastrów gotowanej szynki, 6 jaj, 1 por, 6 malutkich korniszonów, 2 łyżki
majonezu, 1 łyżka jogurtu naturalnego, sól, pieprz
Jaja ugotować na twardo, ostudzić, obrać, pokroić na połowy.
Białą część pora dokładnie umyć i pokroić na cieniutkie półplasterki, korniszony - w plasterki. Majonez wymieszać z jogurtem i z pokrojonymi warzywami. Doprawić solą i pieprzem.
Na plaster szynki położyć połówkę jajka, łyżkę sałatki założyć brzegi na górze i spiąć wykałaczką. Układać na liściach sałaty.
wg Ireny Rogowskiej-Chęć z Kłodzka



ZAKĄSKI GORĄCE


Antonówka
25 dag kiełbasy cienkiej, 1 kg ziemniaków, 1 marchewka (większa), 1 cebula (duża), 1 kostka bulionu drobiowego, 10 dag sera żółtego, sól, pieprz kajeński, majeranek, pieprz ziołowy, olej, 2 łyżki przecieru pomidorowego
Na rozgrzanym oleju przysmażamy kiełbasę, pokrojoną w drobną kostkę. Dodajemy marchewkę pokrojoną w cienkie talarki i na końcu drobno posiekaną cebulę. Przyprawiamy, pieprzem kajeńskim, majerankiem, pieprzem ziołowym.
Zalewamy bulionem z jednej kostki, chwilę dusimy.
Przekładamy do rondla, dodając ziemniaki pokrojone w słupki (jak na frytki). Uzupełniamy wodą taką ilością, aby przykryło ziemniaki. Solimy.
W chwili gdy ziemniaki będą miękkie, ale nie rozgotowane, dodajemy przecier pomidorowy. Podajemy w miseczkach posypując tartym żółtym serem.
Być może spotkała się Pani z podobną potrawą, ta jednak jest mojego autorstwa, wymyślona w dniu kiedy nie bardzo miałem co wrzucić do garnka i zjeść pysznie i tanio.
Pozdrawiam i smacznego
Antoni Lewicki - przepis z sieci


Grzybowa rolada
4 całe jajka, szczypta soli i pieprzu, 4 łyżki mąki, masło, grzyby
4 całe jajka ubija się aż do spienienia, dodaje szczyptę soli i pieprzu oraz 4 łyżki mąki i ubija dalej na gładką, płynną masę. Na podłużnej blaszce roztapia się i rozgrzewa masło, wylewa przygotowane ciasto, wstawia do gorącego piekarnika i piecze ok. 20-30 min. Upieczone ciasto pokrywa się uduszonymi na gęsto grzybami, zwija w rulon, kroi skośne plastry.
Podawać można na przystawkę lub jako garnitur do półmiska z pieczystym.

KAKTUS - przepis z sieci


Pieczarki faszerowane
Przepis na 4 porcje
Kilka dużych pieczarek (12-16 sztuk) + kilka małych na farsz, 1 nieduża cebula, 2 łyżki tartej bułki, 2 łyżki siekanego koperku, ok. 25 dkg pieczeni cielęcej (mogą być pieczone piersi z kurczaka lub indyka), 1 łyżka masła, 1 jajko, sól, pieprz
Wybrać dość duże pieczarki o głębokich czapeczkach, odkrajać ogonki. Ogonki wraz z drobnymi pieczarkami i cebulą drobno posiekać i podsmażyć na maśle. Pieczeń bardzo drobno pokroić lub zmielić. Połączyć podsmażone pieczarki z mielonym mięsem, koperkiem, tartą bułką i jajkiem. Doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. Pieczarki obgotować krótko w osolonej wodzie, następnie nadziać przygotowanym farszem. Posypać tartą bułką, ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać masłem i zapiec na złoty kolor.
Podawać gorące.

wg Stefana Kuczyńskiego


Vol - au - vent z warzywami
CIASTO : 30 dkg mąki pszennej, 25 dkg masła, 1 jajko, 2 żółtka, 3 łyżki śmietany, sól, 1 żółtko do posmarowania
NADZIENIE : 1/2 kg brukselki (kalafiory, szparagi, marchewka z groszkiem) 5 dkg żółtego sera, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 1 szklanka bulionu (może być z kostki), 4 ziarenka zielonego lub białego pieprzu, cukier, sól

Przygotować ciasto : mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło w kawałkach i posiekać dokładnie nożem (najwygodniej tasakiem). Dodać jajko, żółtka, śmietanę, sól, szybko zagnieść ciasto, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 12 godzin (najlepiej na noc).
Następnie ciasto rozwałkować na grubość 1 cm. Przykładając do placka dno małej tortownicy lub talerzyk wyciąć radełkiem trzy krążki. W dwóch plackach wykroić środek, tak aby powstały pierścienie szerokości 4-5 cm. Każdy krążek posmarować rozbełtanym żółtkiem. Ułożyć na blaszce, każdy osobno i piec na złoty kolor 15-20 minut w temperaturze 240 stopni C.
Przygotować nadzienie : Brukselkę oczyścić ze zwiędłych i zepsutych liści, opłukać, zalać wrzącą, osoloną i lekko ocukrzoną wodą i ugotować do miękkości. Odcedzić, trzymać w cieple. Ser zetrzeć na tarce do jarzyn.
Masło rozpuścić na patelni, wymieszać z mąką, rozprowadzić 1 szklanką ostudzonego rosołu. Zagotować sos, stale mieszając. Zdjąć z ognia, dodać ser, doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem i curry. Włożyć do sosu brukselkę, wymieszać.
Vol - au - vent złożyć w całość : na całym spodzie kłaść pierścienie jeden na drugim. Ciasto zagrzać w piekarniku. Napełnić gorącym nadzieniem.
Podawać na okrągłym półmisku, przybrać zieleniną. Kroić na porcje szerokości 3-4 cm jak tort.
UWAGA! ciasto szybko rozmięka !

wg KUCHNI POLSKIEJ pod red. dr St. Bergera


Vol - au - vent z rybą
CIASTO : 30 dkg mąki pszennej, 25 dkg masła, 1 jajko, 2 żółtka, 3 łyżki śmietany, sól, 1 żółtko do posmarowania
NADZIENIE : ok. 1 kg ryby (dorsz, sandacz, szczupak, karp), 1 porcja włoszczyzny (2 marchewki, 1 pietruszka, 1/3 selera, 1 por), 1 duża cebula, 1 listek laurowy, 4-5 ziarenek ziela angielskiego, kilka pieczarek, 3 łyżki masła, 1 łyżka mąki, 1 szklanka rosołu, 4 ziarenka zielonego lub białego pieprzu, sól

Przygotować ciasto : mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło w kawałkach i posiekać dokładnie nożem (najwygodniej tasakiem). Dodać jajko, żółtka, śmietanę, sól, szybko zagnieść ciasto, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 12 godzin (najlepiej na noc).
Następnie ciasto rozwałkować na grubość 1 cm. Przykładając do placka dno małej tortownicy lub talerzyk wyciąć radełkiem trzy krążki. W dwóch plackach wykroić środek, tak aby powstały pierścienie szerokości 4-5 cm. Każdy krążek posmarować rozbełtanym żółtkiem. Ułożyć na blaszce, każdy osobno i piec na złoty kolor 15-20 minut w temperaturze 240 stopni C.
Przygotować nadzienie : Rybę sprawić, dokładnie opłukać, odciąć głowę i ogon, oczyścić z ości. Z głowy, ogona, ości, warzyw i przypraw wygotować smak. Rybę pokroić na małe kawałki, osolić i dusić w maśle.
Do masła, w którym dusiła się ryba, dodać mąkę i zasmażyć, rozprowadzić 1 szklanką ostudzonego smaku . Zagotować sos, stale mieszając, wkroić opłukane pieczarki, chwilkę gotować, stale mieszając. Zdjąć z ognia, doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Włożyć do sosu rybę, wymieszać.
Vol - au - vent złożyć w całość : na całym spodzie kłaść pierścienie jeden na drugim. Ciasto zagrzać w piekarniku. Napełnić gorącym nadzieniem.
Podawać na okrągłym półmisku, przybrać zieleniną. Kroić na porcje szerokości 3-4 cm jak tort.
UWAGA! ciasto szybko rozmięka !

wg KUCHNI POLSKIEJ pod red. dr St. Bergera


Vol - au - vent z kurą
CIASTO : 30 dkg mąki pszennej, 25 dkg masła, 1 jajko, 2 żółtka, 3 łyżki śmietany, sól, 1 żółtko do posmarowania
NADZIENIE : 2 kurze piersi (ok. 70 dkg), 1 porcja włoszczyzny (2 marchewki, 1 pietruszka, 1/3 selera, 1 por), 25 dkg mrożonego zielonego groszku, 5 dkg żółtego sera, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 1 szklanka rosołu 4 ziarenka zielonego lub białego pieprzu, 1 łyżeczka ostrej przyprawy carry, sól

Przygotować ciasto : mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło w kawałkach i posiekać dokładnie nożem (najwygodniej tasakiem). Dodać jajko, żółtka, śmietanę, sól, szybko zagnieść ciasto, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 12 godzin (najlepiej na noc).
Następnie ciasto rozwałkować na grubość 1 cm. Przykładając do placka dno małej tortownicy lub talerzyk wyciąć radełkiem trzy krążki. W dwóch plackach wykroić środek, tak aby powstały pierścienie szerokości 4-5 cm. Każdy krążek posmarować rozbełtanym żółtkiem. Ułożyć na blaszce, każdy osobno i piec na złoty kolor 15-20 minut w temperaturze 240 stopni C.
Przygotować nadzienie : mięso umyć, osączyć. Włoszczyznę oczyścić, opłukać, zalać 1 l wrzątku, włożyć mięso, wsypać sól i gotować 40 minut. Następnie wyjąć mięso z rosołu, ostudzić, pokroić w drobną kostkę. Groszek ugotować do miękkości w małej ilości osolonej i ocukrzonej wody. Ser zetrzeć na tarce do jarzyn.
Masło rozpuścić na patelni, wymieszać z mąką, rozprowadzić 1 szklanką ostudzonego rosołu. Zagotować sos, stale mieszając. Zdjąć z ognia, dodać ser, doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem i curry. Włożyć do sosu mięso, groszek i podgrzać.
Vol - au - vent złożyć w całość : na całym spodzie kłaść pierścienie jeden na drugim. Ciasto zagrzać w piekarniku. Napełnić gorącym nadzieniem połączonym z sosem.
Podawać na okrągłym półmisku, przybrać zieleniną. Kroić na porcje szerokości 3-4 cm jak tort.
UWAGA! ciasto szybko rozmięka !
Zamiast groszku można dodać 20 dkg pieczarek, poszatkowanych i uduszonych na maśle

wg KUCHNI nr 10/95


Tost Francuski (French Toast)
2 kawałki chałki, białego chleba lub słodkiej bułki na osobę, 1 jajko na 1 kawałek  chałki, chleba, etc., szczypta soli na 6 jajek, masło/olej do smażenia, syrop do polania
W dużym, głębokim talerzu rozbić całe jajka ze szczypta soli, na patelni rozgrzać masło i olej pół na pół, żeby całe dno patelni było cienko pokryte. Maczać kawałki chałki w jajku, przyduszając dłonią na płasko, żeby jajko wsiąkło, z obu stron, aż chałka będzie przesiąknięta jak gąbka. Ciach na średnio gorącą patelnię i smażyć. Podnieść i zobaczyć po pewnym czasie,
czy spód jest złoty, przewrócić na drugą stronę, dodać masła/oleju, żeby się bąbelkowało przy smażeniu, zmniejszyć ogień, przykryć na 2 minuty, aż spuchnie.
Podawać natychmiast, na ogrzane talerze, polewać syropem klonowym czy innym, również ogrzanym. Można też podać z truskawkami i bitą śmietaną, jak gofry.
Magdalena Bassett


ROKPOL WE FRANCUSKIM CIEŚCIE
25 dkg rokpolu,  porcja ciasta francuskiego, 1 jajko
Ciasto rozmrozić w temperaturze pokojowej, rozwałkować na grubość 3-4 mm w dosyć regularny prostokąt. Podzielić go na 15 prostokątów (mniej więcej 7x5cm). Na każdym układać kawałek sera wielkości palca. Złożyć ciasto na pól i mocno przycisnąć, uważając by nie pozlepiać brzegów, co ciasto nie polistkuje się ładnie. Wierzch każdego ciastka lekko naciąć ukośnie bardzo ostrym nożykiem i posmarować rozmąconym jajkiem. Blachę lekko posmarować tłuszczem i posypać mąką. Piec ciastka w  bardzo gorącym piekarniku (250°C) przez 8-10 minut. Gdy ciasto nabierze ładnego złotego koloru, zmniejszyć ogień do minimum, uchylić drzwiczki i trzymać ciasto jeszcze ok.5 minut.


ZAPIEKANKA PIWNA(kuchnia francuska mała)

ZAPIEKANKA POMIDOROWA - WTOREK

ZAPIEKANKA Z GRUISSAN (WARZYWA+MIELONE POD BESZAMELEM)

ZAPIEKANKA JESIENNA (WARZYWA Z RYŻEM W BULIONOWYM SOSIE

ZAPIEKANKA MAKARONOWA Z PIECZARKOWYM SOSEM

ZAPIEKANKA OBIADOWA (ZIEMNIAKI, MIELONE, WARZYWA

 

 

Copyright (c) 1996-2000 DanaB/ NetGate