Desery

PASCHA



 

Arkas
Biała Wieża czyli tort bezowy
Brzoskwinie "Anita" w kremie migdałowym
Brzoskwinie w sosie serowym
Brzoskwinie zapiekane
Creme brulee czyli palony krem
Grzanki przekładane konfiturami
Flan waniliowy
Flan czyli Panna Cotte
Flan wg Ani K.

Jabłka smażone w cieście
Kisiel rabarbarowy
Krem z jabłek ze słodką śmietanką
Mus czekoladowy
Oko Godzilli
Palony krem czyli Creme brulee
Placki z bananami
Sałatka owocowa
Wafle z musem czekoladowym



ARKAS
4 szklanki śmietanki 36-procentowej, 1 laska wanilii, 3 jajka, 6 żółtek, 10 dag cukru, 3 łyżeczki cukru pudru;
DO PRZYBRANIA : konfitury lub owoce; mogą być kandyzowane albo świeże, 10 dag rodzynek, 2-3 łyżki pokrojonych w paseczki migdałów, 2 łyżeczki startej czekolady, 16-20 okrągłych biszkoptów, ewentualnie kiść winogron.

Laskę wanilii drobno pokroić. Śmietankę zagotować z wanilią i ostudzić. Jajka umyć gorącą wodą. Całe jajka i żółtka ubić z cukrem na gorącą masę. Porcjami dodawać do masy /stale mieszając/ schłodzoną śmietankę. Filiżanki opłukać zimną wodą, posypać cukrem pudrem i napełnić masą. Do brytfanny wstawić filiżanki i wlać gorącą wodę, która powinna sięgać do 1/3 wysokości filiżanek. Nakryć naczynie folią i wstawić na 30 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 st. C. Masa podczas zapiekania powinna zgęstnieć. Deser ostudzić, wyłożyć z filiżanek na okrągły półmisek, przybrać konfiturami, czekoladą i migdałami. Między porcjami rozsypać rodzynki. Półmisek obłożyć wkoło biszkoptami, ewentualnie przybrać go również winogronami. Jeśli deseru nie daje się łatwo wyjąć z filiżanki, trzeba ją owinąć na kilka minut ścierką zanurzoną w gorącej wodzie.

Przepis z sieci






WAFLE Z MUSEM CZKOLADOWYM
WAFLE:2 1/2 szklanki mleka, 15 dkg mąki tortowej, 10 dkg cukru pudru, kopiasta łyżka masła, 1/2 łyżeczki cukru waniliowego, sól, 1 łyżka masła do wysmarowania blachy; DO PRZYBRANIA : 1 pomarańcza, 1 łyżka smażonej w cukrze skórki pomarańczowej; MUS : 1 tabliczka czekolady deserowej (10 dkg), 2 jajka, 1 łyżeczka żelatyny, 1 łyżka rumu, 1 łyżka soku z pomarńczy, skórka otarta z 1/2 pomarańczy, sól
Przygotować wafle: masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodać mleko, mąkę, cukier waniliowy i szczyptę soli. Blachę wysmarować masłem. Ciasto nakładać na blachę łyżką i rozsmarowywać w kształcie kół średnicy ok. 10 cm. Piec 10 min. w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni C. Po upieczeniu zdjąć wafle z blachy i ostudzić.
Przygotować mus: żelatynę rozpuścić w 4 łyżeczkach gorącej wody. Żółtka oddzielić od białek. Na małym ogniu rozpuścić w garnuszku czekoladę z dodatkiem soku pomarańczowego. Ostudzić i wymieszać ze skórką pomarańczową, żółtkami, żelatyną i rumem. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie połączyć z masą.
Pomarańczę obrać i podzielić na cząstki. Wafle przełożyć musem i przybrać cząsrkami pomarańczy i skórką pomarańczową.

wg Adama Chrzęstowskiego KUCHNIA nr 2/97







BRZOSKWINIE "ANITA" W KREMIE MIGDAŁOWYM
4 połówki brzoskwiń z puszki, 3 żółtka, 1/2 szklanki mleka, 1/2 laski wanili lub 1 paczka cukru waniliowego, 1/3 szklanki cukru, 10 dkg migdałów, 3-4 krople olejku migdałowego, 2 łyżki nalewki morelowej lub winiaku, 2 łyżeczki soku z cytryny, 2 łyżki masła do wysmarowania formy
Migdały sparzyć, obrać ze skórki, 4 odłożyć do przybrania, pozostałe zemleć. Żółtka utrzeć z cukrem. Mleko zagotować z wanilią lub cukrem waniliowym, przestudzić i połączyć z utartymi żółtkami.Ogrzewać na bardzo małym ogniu, stale mieszając, aż masa zgęstnieje. Zdjąć krem z ognia, dodać migdały, olejek migdałowy, alkohol i wymieszać. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem.
Brzoskwinie osączyć z zalewy, ułożyć w naczyniu i skropić sokiem z cytryny. Krem nałożyć pomiędzy owocami. Deser wstawić do piekarnika nagrzanego do temp.180 stopni C. i piec 20 - 30 minut na złotobrązowy kolor. Po wyjęciu z piekarnika przybrać brzoskwinie połówkami migdałów.

wg Małgorzaty Pawlak KUCHNIA nr 2/96






BRZOSKWINIE W SOSIE SEROWYM
8 brzoskwiń, 15 dag czarnych jagód, 1/2 łyżki cukru;
KREM SEROWY : 1 opakowanie serka homogenizowanego (200 g), 1/2 szklanki mleka lub śmietany, 3-4 łyżki cukru, 5 dag rodzynek, 5 dag posiekanych orzechów włoskich, 1 łyżeczka soku z cytryny.

Zmiksować ser z mlekiem aż powstanie krem. Dodać cukier, wymyte rodzynki i orzechy. Wymieszać z sokiem. Płaskie naczynie napełnić kremem. Owoce wymyć, osączyć. Dojrzałe brzoskwinie obrać ze skórki, przekroić wzdłuż, usunąć pestki, ułożyć na kremie. półówki brzoskwiń napełnić jagodami i posypać cukrem.

wg Z. Wodeckiego - przepis z sieci





BRZOSKWINIE ZAPIEKANE
2 brzoskwinie, 50 g biszkoptów, 50 g czekolady, 3 łyżki winiaku, łyżka orzechów;
KREM : 1 szklanka mleka, 2 jaja, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, cukier waniliowy.

Najpierw sporządzić krem: mąkę ziemniaczana i żółtka rozprowadzić niewielką ilością mleka. Resztę mleka zagotować z cukrem waniliowym i - po zdjęciu z ognia - połączyć z żółtkami i mąką, stale mieszając. Dodać masło, a następnie pianę z białek. Na dnie wysmarowanej masłem ogniotrwałej formy układać biszkopty, posypując je startą czekoladą, ułożyć na nich półówki sparzonych i obranych ze skórki brzoskwiń. Całość skropić winiakiem, przykryć kremem, posypać orzechami i cukrem. Zapiec w średnio nagrzanym piekarniku przez 15 min.

wg Z. Wodeckiego - przepis z sieci



JABŁKA SMAŻONE W CIEŚCIE
CIASTO : kopiasta łyżka mąki, 1 jajko, 1/2 szklanki mleka, szczypta soli;
2 winne jabłka, tłuszcz do smażenia, cukier puder + cukier waniliowy do posypania

Jajko, mleko, mąkę i sól zmiksować: ciasto powinno być bardziej gęste niż na naleśniki.
Jabłka obrać, pokrajać w talarki (ok. 1/2 cm grubości), ostrym czubkiem noża wykroić gniazda nasienne tak, aby powstały pierścienie. Włożyć do ciasta.
Rozgrzać tłuszcz na patelni. Kłaść talarki jabłek z taką ilością ciasta, aby powstały ładne pierścienie. Smażyć na złoty kolor. Wyjmować na bibułę, osączyć nadmiar tłuszczu. Posypać obficie cukrem pudrem z wanilią. Podawać ciepłe.
Świetny deser do jednodaniowego obiadu typu grochówka z boczkiem i grzankami lub fasolowa z kiełbasą.

Przepis własny

 

JABŁKA PIECZONE 
4 soczyste jabłka, konfitury wiśniowe, rodzynki, cukier, słodka śmietanka - kremówka  z cukrem  waniliowym  i cukrem pudrem
Duże, kształtne jabłka przekroić tak, by gniazda nasienne pozostały w dolnej części. Usunąć gniazda starannie (wydrążyć je). Konfitury wymieszać z rodzynkami  i napełnić wydrążenie. Ustawić jabłka na blaszce, wstawić do piekarnika i piec do miękkości.  Śmietankę ubić na sztywno dodając cukier waniliowy i cukier puder. Z upieczonych jabłek zdjąć "czapeczki". Bitą śmietanę nałożyć do szprycy i wycisnąć na upieczone jabłka, przykryć "czapeczkami". Lekko przestudzić i posypać cukrem pudrem.

Przepis własny




KISIEL RABARBAROWY
30 dkg rabarbaru, 1/2 l wody, 15 - 20 dkg cukru, 2 - 3 dkg mąki ziemniaczanej
Łodygi rabarbaru oczyścić, umyć dokładnie, pokrajać na kawałki nie obierając go, zalać częścią wrzącej wody, przeznaczonej na kisiel, rozgotować. Rozgotowany rabarbar przetrzeć przez sito, dodać cukier.
Resztę zimnej wody rozmieszać z mąką ziemniaczaną; zawiesinę wlać do przecieru dokładnie mieszając, zagotować.
Ciepły kisiel wlać do szklanej salaterki, zastudzić.

Przepis własny




OKO GODZILLI
1/2 l jeżyn, 1 opakowanie galaretki truskawkowej lub o smaku owoców leśnych, 1 łyżka żelatyny, 1/2 l jogurtu naturalnego, 3 łyżki cukru, 1/2 szklanki mleka
Galaretkę owocową rozpuścić wg przepisu na opakowaniu. Jeżyny przebrać i opłukać. Część galaretki wlać do głębokiej miski o średnicy 19 cm. Do galaretki wsypać jeżyny. Resztę wlać do głębokiego talerza i odstawić do zastygnięcia. Po stężeniu pokroić galaretkę z talerza w niedużą kostkę.
Mleko zagotować z cukrem. Żelatynę namoczyć w niewielkiej ilości zimnej wody, gdy napęcznieje, wymieszać z gorącym mlekiem do rozpuszczenia. Dodać jogurt, dokładnie połączyć, wrzucić kostki owocowej galaretki, wymieszać, wylać na zastygnięte jeżyny, odstawić do stężenia.
Przed podaniem wstawić na kilka sekund do gorącej wody, wyłożyć na płaski talerz.
Nazwę deserowi nadał mój mąż Jacek, synowie poparli go entuzjastycznie (akurat oglądali w TV teledysk z filmu "Godzilla") - 30.08.98r

Przepis własny



GRZANKI PRZEKŁADANE KONFITURĄ
maślana bułka, konfitury z truskawek, malin, porzeczek lub dobre powidła;
DO SMAŻENIA : jajko, po łyżce cukru, śmietany i araku, tarta bułka, masło;
SOS DO POLANIA : 1 łyżka masła, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, kieliszek araku (25 g), 1/2 szklanki syropu z konfitur;

Bułkę okroić ze skórki, pokroić w bardzo cienkie plasterki. Każdy plasterek posmarować z jednej strony konfiturami lub dobrymi powidłami (np. z aronii). Składać razem po dwa kawałki, maczać w jajku rozmąconym z cukrem, śmietaną i arakiem, następnie w tartej bułce i smażyć na maśle do zrumienienia.
Przygotować sos : masło roztopić w rondelku, wsypać mąkę, zagotować, wlać syrop z konfitur z dodatkiem araku, dokładnie wymieszać.
Gorące grzanki polać gorącym sosem i podawać.

Przepis własny




BIAŁA WIEŻA CZYLI TORT BEZOWY
KRĄŻKI BEZOWE: 12 białek, 2 szklanki cukru pudru (40 dkg)
KREM : 1 l śmietanki kremowej, 1 szklanka cukru, cukier waniliowy (5 dkg)

KRĄŻKI BEZOWE : z mocno schłodzonych białek ubić pianę. Dodawać po trochę cukru pudru, podzieliwszy go na cztery części, bo źle od razu wszystko wsypać, ciągle ubijać, aż znowu zrobi się sztywne, lecz nie za długo, bo piana sztywność straci.
Na papierze do pieczenia wyrysować 4 krążki o różnej średnicy, ale takie by po złożeniu utworzyły piramidę. Papier rozłożyć na blachach. Rozsmarować ubitą pianę na wyrysowanych krążkach. Z części piany przy pomocy szprycki z gwieździstą końcówką zrobić małe ozdobne beziki (6 - 8 sztuk), ułożyć na papierze razem z krążkami. Piekarnik nagrzać do 120 stopni C i wstawić blachy. Piec nie może być za gorący, bezy muszą się suszyć 6 - 8 godzin, za wcześnie wyjęte opadną i będą miękkie w środku.
Śmietankę kremową ubić z cukrem na sztywno. Największy krążek położyć na półmisku, posmarować bitą śmietaną, przykryć drugim mniejszym i tak dalej, aż wszystkie cztery będą przełożone. Wierzch tortu udekorować bitą śmietaną i bezikami. Odstawić w zimne miejsce na co najmniej 1 godzinę przed podaniem.

Przepis własny




BEZY
na 4 białka - 1/2 szklanka cukru pudru;
Można wziąć dowolną ilość białek, ale najlepiej, gdy jest nie więcej niż 10 na jedno ubijanie. Często zdarza się, że zostają białka przy sporządzaniu np. tatara czy kremów na bazie żółtek. Białka w szczelnie zamkniętym słoiczku można przetrzymać 3 - 4 dni w lodówce. W wolnej chwili można zrobić krążrk lub nawet dwa. Dobrze wysuszone bezy mogą być przechowywane nawet do 3 miesięcy (w szczelnie zamkniętym pudełku czy worku).

Bardzo zimne białka ubić na sztywną pianę, dodać - najlepiej w dwóch porcjach - cukier puder, ciągle ubijając. Niedużą tortownicę posmarować bardzo niewielką ilością oleju (najlepiej zrobić to pędzelkiem), wyłożyć pianę. Piekarnik nagrzać do 120 stopni C i wstawić blachy. Piec nie może być za gorący, bezy muszą się suszyć 6 - 8 godzin, za wcześnie wyjęte opadną i będą miękkie w środku.

Przepis własny



KREM Z JABŁEK ZE SŁODKĄ ŚMIETANKĄ
6 dużych jabłek, 1 1/2 szklanki cukru pudru, 3 białka, 1 szklanka słodkiej śmietanki, łyżka żelatyny (ok. 3 dkg), 1/2 laski wanilii
Jabłka upiec w piekarniku, przetrzeć przez sito. Wsypać cukier puder, utłuczoną laskę wanilii i białka. Ubijać to , aż zbieleje. Osobno ubić na sztywno śmietankę. Żelatynę namoczyć w niewielkiej ilości zimnej wody, a następnie rozpuścić w minimalnej ilości gorącego mleka. Połączyć mus jabłkowy ze śmietanką i żelatyną, chwilę ubijać.
Ozdobną formę wysmarować minimalną ilością oleju (neutralnego w zapachu) i przełożyć do niej krem. Odstawić na 2-3 godziny do stężenia.
Po wyłożeniu na pólmisek ubrać konfiturami.

Przepis własny



SAŁATKA OWOCOWA
3 duże czerwone jabłka, 1 pomarańcza, ćwiartka arbuza, orzechy laskowe, szczypta soli, łyżeczka cukru.
Jabłka obrać i pokroić, pomarańczę obrać i też pokroić. Arbuz odpestkować i pokroić w kostkę. Orzechy zmielić i wszystko razem wymieszać. Doprawić do smaku szczyptą soli i cukrem.

wg Pauliny Strejczek




PLACKI Z BANANAMI I DUŻĄ ILOŚCIĄ CYNAMONU
A przepis jest zmienny, w zależności od nastroju. Najczęściej jednak robię tak:
SKŁADNIKI (mniej wiecej):
jedno jajo kurzęcie (lub dwa kurzęcie-lilipucie) 8^), 2 łyżeczki cukru, 1/3 szklanki mleka, pół szklanki mąki, 1/2 - 1 łyżeczki cynamonu, 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia, 4-5 (lub wiecej ;^)) bananów
olej i masło do smażenia

WYKONANIE: Jaja rozmieszać z cukrem i mlekiem. Cały czas mieszajac widelcem dodawać mąkę, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany (ważna ocena "na oko"). Dodać proszek do pieczenia i cynamon. Bardzo dojrzałe banany (takie już brązowiejące, z kropkami) obrać ze skóry i rozgnieść widelcem (niezbyt mocno - mają być niewielkie kawałki). Wymieszać je z ciastem i łyżką klaść na patelnie z rozgrzanym olejem z dodatkiem masła (ładniej pachnie)...
Można również pokroić banany na 4 części (wzdłuż i w poprzek), maczać w cieście i smażyć...
Warto kogoś poczęstować, bo porcja jest dość duża i można mieć kłopoty ze snem... ;^)))

Kamil Umiński - przepis z sieci



MUS CZEKOLADOWY
Udało mi się odkopać w starym zeszycie przepis na mus czekoladowy i spieszę podac.
200 gram czekolady ( moim zdaniem najlepiej wziąć gorzką, można też 50/50 z mleczną, broń boże sama mleczna!), 6 całych jajek, jedna łyżeczka cukru waniliowego, 1 łyżka masła. (Oryginalny przepis podawał 1 łyżkę ciemnego rumu, natomiast kiedyś w porywie szaleństwa zastąpiłam go likierem Cointreau, gorzko-pomarańczowym, i efekt był równie dobry.)
Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy razem z cukrem waniliowym. Czekoladę najpierw łamiemy, potem siekamy jak najdrobniej. Masło rozpuszczamy w rondelku na parze. Do tego dodajemy czekoladę i mieszamy aż się całkowicie rozpuści, wlewamy alkohol.
Białka ubijamy na całkowicie sztywną pianę.
Do masy czekoladowej dodajemy utarte żółtka + 1 łyżke piany. Bardzo starannie mieszamy. Nastepnie dokładamy resztę piany, mieszamy delikatnie ale starannie. Nakładamy do miseczek, w których będziemy mus podawać. Chowamy do lodówki na co najmniej 1,5 godziny. Lodówkę należy owinąć łańcuchem, zamknąć na kłódkę i chyba najlepiej wyjść z domu, żeby nie podjadać... Samo wylizanie garnka rozbudza apetyt w sposób nieludzki.
Podane proporcje wystarczają na 6 osób średnio żertych, w przypadku zatwardziałych miłośników czekolady i dobrego żarcia radzę jednak zrobić z tej ilości tylko 4 porcje.
I nie myśleć o tym, ile przybędzie centymetrów, tylko zjeść...

Zolza- Magda - przepis z sieci




FLAN WANILIOWY
Flan to rzecz godna uwagi. Nazwa wywodzi się z łaciny od flado (płaskie ciasto) przez starofrancuskie flaon i oznacza właściwie płaskie ciasto, jak francuska tarta, wypełnione pikantnym lub słodkim nadzieniem, którego podstawą jest masa z jajek i śmietany. Podaje się na ciepło. Jako takie znane było już w starożytności i średniowieczu.
Flanem jednak nazywa się we Francji także rodzaj kremu jajecznego, przygotowywanego na goraco, a podawanego ma zimno, wyrzuconego z naczynia. Wydaje mi się zresztą, że flan to potoczna nazwa tego kremu, który w terminologii gastronomicznej nazywa się creme renversée czyli krem odwrócony.
Zasadniczo robi sie go tak, że jaja ubija się z cukrem (np. 2 całe jaja i cztery żółtka na 1/8 kilo cukru, zależy od konkretnego przepisu) i do tego dolewa powoli wrzące mleko (1/2 litra) aromatyzowane wanilią, ubijając energicznie miotełką. Powstałą masę wlewa się do formy pokrytej od wewnątrz masłem lub sosem karmelowym, wstawia się na łaźnie wodną, którą podgrzewa się na piecu do momentu zawrzenia wody, a potem wstawia na pół godziny do średnio gorącego pieca. Nastepnie pozwala wystygnąć i wyrzuca się na półmisek.

Władysław Los - przepis z sieci




FLAN CZYLI PANNA COTTE
Składniki na ok. 12 porcji (po 200 kcal)
8 listków żelatyny, 1/2 litra śmietany, 1/4 l mleka, 60 g cukru, 1 laska wanilii (albo substytut)
na karmel cytrynowy (sos) : 120 g brązowego curku i jedna cytryna

Żelatynę włożyć do zimnej wody na kilka minut. Śmietanę, mleko i 60 g zwykłego cukru gotować na małym ogniu przez 15 min., dodać wanilię i dalej chwilę gotować. Odstawić.
Odciśniętą żelatynę rozpuścić w ciepłej śmietanie, dobrze wymieszać i rozlać np. do małych filiżanek do kawy przelanych wodą (albo innych szklanych foremek, miseczkek...)
Wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc.
Sos : cukier rozpuścić, aż zbrunatnieje. Zdjąć z gazu, wlać 2 łyżki wody i sok z cytryny. Tak dlugo mieszać, aż zrobi się jednolity karamel. Pozostawic do wystygniecia.
Panna cotte wyjąć z foremek na spodeczek albo coś trochę głębszego. Gdyby nie wyskakiwało - oblać foremkę wrzątkiem. Polać sosem. Smaczne do kawki, na deserek.

Aleksandra Stachurska - przepis z sieci




FLAN wg ANI K.
2 puszki mleka skondensowanego słodzonego, tyle samo (objętościowo) mleka zwykłego, 2 całe jajka, 2 żółtka + cukier na karmel (nie wiem ile, na tzw."oko")
Wykarmelować naczynie, w którym będziemy przygotowywać flan, tzn. rozpuścić cukier w rondelku i potrzymać go na ogniu aż zbrązowieje, po czym szybko przelać do naczynia na flan, oblewając nim dno i co się da z brzegów. To może też być kilka małych naczynek typu babeczkowego.
Zmiksować składniki, wlać do naczynia na flan, można przykryć folią aluminiową. Wstawić do drugiego naczynia z wodą i wstawić do średnio gorącego piekarnika na 1 do 1,5 godziny, aż się zetnie. Ostudzić, wyjąć na talerzyki (tak jak babki z piasku).
Jeść dobrze schłodzone...
Pyyyyycha!
Tyle przepis. Dawno tego nie robiłam, ale prze paru laty robiłam kilkakrotnie i wychodził. Wiem tylko, że trzeba zaglądać po upływie tej 1 godziny, czy się już wszystko ścięło, bo czasem wychodzi trochę jakby prze-gotowany, choć też się daje zjeść całkiem nieżle ... Zresztą po kilku próbach człowieka ma już upatrzony i czas i temperaturę pieczenia.
Smacznego próbowania!

Ania K. - przepis z sieci

 


CREME BRULEE CZYLI PALONY KREM
Ja robie na oko:
4 żółtka, pół szklanki cukru, szklanka śmietanki, laska wanili
Śmietankę podgotować z laską wanilii (wanilia w płynie ujdzie, tyle że krem będzie ciemniejszy). Ubić kogiel mogiel, rozpuścić z pół szklanka wrzącej śmietanki, wymieszać, dodać mieszając do śmietanki, ciagle na malutkim ogniu trzepaczką ubijać, trzymać garnek tuż nad ogniem (czy w kąpieli wodnej), aż zacznie trochę gęstnieć. Przelać do małych, płaskich naczyń, około 1/3 szklanki na porcje, bo bogate i sycace, ostudzić. Posypać grubo miałkim cukrem, wstawić pod opiekacz i skarmelizować cukier. Można też użyć opalacza, jak do lutowania. Mój mąż potrafi mnie błagać, żeby gościom podać co innego na deser, a dla niego zostawić wszystkie creme brulée na potem, schować do szafy, zamknać na klucz.

Magdalena Bassett - przepis z sieci

 NADZIEWANE ŚLIWKI
1/2 kg śliwek, 2 łyżki serka waniliowego, 2 łyżki siekanych orzechów, 1 łyżka cukru-pudru 
SOS: 1 łyżka cukru, 1 szklanka mleka, 2 żółtka, cukier waniliowy
Śliwki przekroić wzdłuż na połówki, usunąć pestki. Wrzucić na 2 minuty do wrzątku, wybrać łyżką cedzakową. Serek wymieszać z orzechami i cukrem-pudrem. Napełnić połówki śliwek, wstawić do lodówki. 
Sos: mleko zagotować z cukrem waniliowym, żółtka utrzeć z cukrem. Gorące mleko wlewać do żółtek energicznie mieszając. Sos schłodzić. 
Przed podaniem polać śliwki sosem i udekorować świeżymi owocami (poziomki, maliny) 


KOMPOTY - już niedługo...


Kuchnia od święta